Press "Enter" to skip to content

Ćwiczenia nóg zmieniają nasz mózg

Wiele chorób neurologicznych związanych jest z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu ruchu, a należą do nich między innymi: urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane oraz stwardnienie zanikowe boczne. W stanie tym występuje ograniczona aktywność mięśni antygrawitacyjnych związana z redukcją bodźców ruchowych. Ma to znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, upośledzając prawidłowe działanie wielu narządów. Sytuacja ta występuje również u pacjentów leżących w łóżku, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania lub u astronautów, którzy nie doświadczają działania ziemskiej grawitacji przez dłuższy czas. Badacze z Uniwersytetu Mediolańskiego postanowili sprawdzić jaki wpływ wywiera brak aktywności fizycznej kończyn dolnych na funkcjonowanie mózgu, skupiając się na pomiarze produkcji komórek macierzystych mózgu.

Badanie polegało na ograniczeniu myszom zdolności do ruchu tylnych łap, pozostawiając przednie wolnymi, przez okres 28 dni. Myszy funkcjonowały normalne – spożywały pokarm, pielęgnowały się oraz nie wykazywały oznak stresu. Pod koniec badania naukowcy zbadali obszar mózgu zwany strefą podkorową, która odpowiada za produkcję komórek macierzystych mózgu.

Ograniczenie aktywności fizycznej zmniejszyło ilość macierzystych komórek nerwowych o 70 procent w porównaniu do grupy kontrolnej (bez zablokowanych tylnych kończyn). Zahamowało to również dojrzewanie neuronów oraz komórek glejowych. Ponadto udowodniono, iż brak aktywności fizycznej kończyn tylnych zmniejsza ilość tlenu w organizmie, co powoduje wytworzenie środowiska beztlenowego i w konsekwencji zmienia metabolizm.

Badanie to pokazuje, że używanie nóg, szczególnie w ćwiczeniach obciążających, powoduje wysyłanie do mózgu sygnałów niezbędnych do produkcji zdrowych komórek nerwowych. Rzutuje to na odpowiednie funkcjonowanie zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego układu nerwowego. Ograniczenie ćwiczeń utrudnia wytwarzanie przez organizm nowych komórek nerwowych, które odpowiadają nie tylko za fizyczną aktywność organizmu, ale także za funkcje poznawcze takie jak pamięć.

źródło: https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/leg-exercise-is-critical-to-brain-and-nervous-system-health-304388

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi