Press "Enter" to skip to content

Holograficzne operacje

Już teraz możliwe jest wspomaganie lekarzy hologramami, a niedługo w przyszłości nauka studentów medycyny będzie powszechnie opierała się na holograficznych wizerunkach organów.

O co chodzi?

W Krakowie powstał MedApp, który tworzy oprogramowanie Carna Life ułatwiające lekarzom ocenę stanu pacjenta i wydanie opinii na temat dalszego postępowania. W ramach tych działań powstał projekt Carna Life Holo – tzn. holograficzne obrazowanie narządów za pomocą okularów Hololens firmy Microsoft.

Jak to działa?

Program zbiera informacje na podstawie badań tomografii, angiografii, rezonansu magnetycznego itp., a następnie tworzy obraz organu w 3D. Istnieje możliwość oglądania go na komputerze – jest możliwość kupienia odpowiedniego oprogramowania, lecz to co nas interesuje najbardziej – czyli hologramy – jest cały czas w fazie badań i testów.

Gdzie program będzie przydatny?

Dzięki temu oprogramowaniu i użyciu okularów Hololens możliwe jest symultaniczne oglądanie tego samego obrazu np. serca w 3D oraz wymienianie się uwagami w odległych miejscach (przeprowadzono konferencję na żywo przesyłając obraz z Polski do Belgii). Inną opcją jest użycie hologramów przed i podczas zabiegów do zobrazowania miejsca operacji, co może uchronić przed zaskoczeniami oraz ewentualnymi komplikacjami podczas zabiegów. Poza szpitalem najbardziej program przyda się podczas szkolenia studentów – przyszłych lekarzy, którzy dzięki możliwości oglądania zabiegów, organów itp. lepiej przygotują się do czekających ich w przyszłości zadań jakie będzie stawiał przed nimi zawód lekarza.

Możliwe przekształcenia widzianego obrazu

Z tego co już wiadomo (a zostało to zaprezentowane podczas kilku pokazów) możliwe jest rozłożenie oglądanego organu na czynniki pierwsze – np. serca na komory, przedsionki oraz naczynia dochodzące i odchodzące od serca. Możliwe jest stworzenie dowolnego przekroju i zobaczenie wnętrza narządó, co umożliwia lepsze dopasowanie np. wszczepianych zastawek.

Patrząc na trendy panujące wśród środowisk informatycznych oraz medycznych tego typu projektów będzie coraz więcej. Prawdopodobnie kiedyś dojdziemy do tego, że studenci medycyny ucząc się anatomii nie będą mieli zajęć w prosektorium albo zostaną one zminimalizowane. Takie programy jak Carna Life Holo mogą bardzo ułatwić lekarzom pracę, więc miejmy nadzieję że kolejne pomysły będą równie udane jak ten.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi