Press "Enter" to skip to content

Krwiodawstwo

Oddawanie krwi jest honorowym, dobrowolnym sposobem na uratowanie życia drugiej osoby. Akcja ta jest głośno promowana i coraz więcej ludzi decyduje się na krwiodawstwo. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wielokrotnie słyszałam, że ludzie się boją. Jest to całkowicie naturalne, bo każdego może przerazić myśl, że trzeba oddać 450 ml krwi.

Krew oddać można w punktach krwiodawstwa, a także w mobilnych punktach – krwiobusach. Jeżeli dla kogoś wystarczającą nagrodą nie jest wspaniałe uczucie pomocy innym to pamiętajmy, że dostajemy małe śniadanko i czekolady, ale jeżeli decydujemy się na krwiobus to – poza jedzeniem – często można dostać bilety do kina, koszulki, czy nawet talon na obiad.

Pierwszym krokiem przed oddanie krwi jest rejestracja. Następnie pobierana jest krew z żyły (lub palca, gdy jest to kolejne oddanie) do badań diagnostycznych. Wypełniana jest także karta o ogólnym stanie zdrowia i przebytych chorobach. Kolejno dawca kierowany jest do lekarza, gdzie poddawany jest badaniom (mierzone jest ciśnienie tętnicze i tętno) oraz przeprowadzany jest krótki wywiad medyczny. Gdy etap ten przebiegnie pomyślnie, zostajemy pokierowani do poczekalni. Jest to najdłuższy okres, zależny od ręki z jakiej chcemy oddawać krew. Statystycznie popularniejsza jest ręka prawa, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Wkłucie nie jest bolesne, w moim odczuciu jest nieprzyjemne, ponieważ igła jest stosunkowo gruba. Oddawanie krwi trwa około 10 minut, ale należy wziąć pod uwagę gęstość krwi i ewentualne problemy techniczne. Obsługa medyczna bardzo troszczy się o dawcę, nadzoruje tempo ścisku pięści i udziela wskazówek. Ostatnim etapem jest odpoczynek. Po wyjęciu igły i założeniu opatrunku, należy jeszcze poczekać 5-10 minut, co pozwala zredukować ryzyko omdleń i odpocząć po niewielkim, ale wyczerpującym dla organizmu procesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi