Press "Enter" to skip to content

Pierwsza pomoc w udarze mózgu

Wyobraź sobie taką sytuację. Rozmawiasz z sąsiadką z klatki obok o tym jak nagle zrobiło się zimno, śnieg znowu zaskoczył kierowców, a na mieście tworzą się coraz większe korki. Ot, taka pogawędka. Nagle z sąsiadką zaczyna się coś dziać. Jakoś tak niewyraźnie mówi, no i ta twarz. Tak, z twarzą zdecydowanie coś jest nie tak! Tak jakby trochę się wykrzywiała? Myślisz sobie – na pewno mi się wydaje. A co, jeśli nie? Co, jeśli to nie jest złudzenie i z tą przemiłą kobietą, z którą co ranek ucinasz sobie pogawędkę zaczyna się coś dziać? Nie lekceważ tego! Nie kończ rozmowy, zatrzymaj się na dłuższą chwilę, dopytaj o samopoczucie. Teraz pewnie zastanawiasz się dlaczego? Już wyjaśniam. To może być udar mózgu, a ta dłuższa pogawędka może uratować Twojej sąsiadce życie!

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że mamy dwa rodzaje udarów mózgu. Jest to udar niedokrwienny i krwotoczny. Udar niedokrwienny mózgu stanowi około 80% wszystkich udarów. Dlatego to właśnie na nim się dzisiaj skupimy.

Czym tak właściwie jest ten udar niedokrwienny mózgu?

Najprościej mówiąc jest to przerwanie dopływu krwi do pewnego obszaru mózgu, w wyniku czego dochodzi do ostrego niedotlenienia tej części.

Mogłabym długo rozwodzić się na temat patogenezy, etiologii czy epidemiologii udarów mózgu, ale nie taki jest mój cel. Dla mnie oraz dla Was najważniejsze są objawy i to, co możemy zrobić, żeby jak najszybciej udzielić pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia życia.

Jak więc rozpoznać, czy nasza sąsiadka ma udar mózgu?

Istnieje pewien akronim, który może ułatwić nam to zadanie. Mianowicie chodzi o angielskie słowo FAST, czyli Face, Arm, Speech, Time. Przejdźmy do omówienia sobie każdego z członów tego akronimu. Face – jak się domyślacie chodzi o twarz. Przyjrzyjcie się dobrze, czy widzicie coś nietypowego – opadnięcie powieki lub kącika ust, jakaś asymetria. Dla pewności możecie poprosić o uśmiech, jeśli nasza sąsiadka nie będzie w stanie się uśmiechnąć, powinna zapalić Wam się czerwona lampka! Kolej na Arm, czyli ramię. Prosimy o uniesienie obu ramion – jeśli ktoś nie jest w stanie tego zrobić lub uniesie je tylko częściowo to coś zdecydowanie jest nie tak. Dlaczego tak się dzieje? Pamiętacie jak mówiłam, że do pewnego obszaru mózgu nie dopływa krew, a co za tym idzie jest on niedotleniony i nie jest w stanie wywiązywać się ze swoich funkcji? Mózg steruje całym naszym organizmem, więc jeśli któraś jego część nie wywiązuje się ze swojej roli, to objawem tego może być właśnie osłabienie, niedowład lub porażenie mięśni albo nawet połowy ciała w zależności od tego jak duży obszar mózgu przestał być zaopatrywany w tlen. Przejdźmy dalej – Speech, czyli mowa. U naszej sąsiadki pierwszą rzeczą, na którą zwróciliśmy uwagę była niezrozumiała mowa. Udar charakteryzuje się tym, że osoba, u której on występuje niewyraźnie mówi i sama ma problemy ze zrozumieniem słów kierowanych do niej z otoczenia. Time to czas. Ważne jest, abyś się nie wahał i jak najszybciej wykręcił 999 na swoim telefonie! Konieczny jest jak najszybszy transport do najbliższego oddziału udarowego. Nie zastanawiaj się! W każdej sekundzie umierają komórki mózgu! Jeśli zareagujesz teraz, być może uratujesz życie tej przemiłej sąsiadce!

lic. Martyna Jankowska 

martyna.jankowska@soimed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi